Korduma kippuvad küsimused suurkottide kohta

Allpool on välja toodud sagedasemad küsimused suurkottide kohta koos vastustega. Aitame hea meelega sobiva suurusega suurkoti valikul.

 1. Mis asi on suurkott? Nagu nimigi viitab on suurkott suurte mõõtmetega kott, mida kasutatakse tavaliselt teralise ja puistematerjali säilitamiseks ja transportimiseks. Tavaliselt valmistatakse kotid kootud polüpropeenist ja levinuim põhjasuurus on 90×90 cm, kõrgus varieerub. Suurkoti mõõdud võivad olla väga erinevad, sõltudes tellija vajadustest ja kasutuseesmärgist. Tavaliselt pakitakse kottidesse 500-1500 kg kaaluvaid tooteid. Kotte saab liigutada kaubaalusel või tõsta koti küljes olevatest sangadest.
 2. Millest suurkotid valmistatakse? Väliskott valmistatakse eest polüpropeenist ja sisekott polüeteenist.
 3. Millistes suurustes suurkotte on saadaval? Suurkottide suurused on erinevad ja mõõdud (pikkus x laius x kõrgus) võivad olla peaaegu igasugused. Teatud piirangud siiski on, aga tavaliselt on suurkottide põhjamõõdud kuni 70-110 cm x 70-110 cm ja kõrgus kuni 250 cm. Suuruse ja mõõdud määrab klient, võttes arvesse koti otstarvet, praktilisust ja ohutust.
 4. Kas suurkotid on veekindlad? Töötlemata suurkott ei ole veekindel, kuna materjal on kootud. Suurkoti kanga saab lamineerida, mis muudab selle niiskuskindlaks. Vaatamata lamineerimisele ei ole koti õmblused siiski veekindlad ja parim tihedus saavutatakse sisekotiga. Lamineerimise ja sisekoti valik sõltuvad sellest, kui veekindel suurkott peab olema. Suurkotte on saadaval ka spetsiaalselt vedelte ainete säilitamiseks. Olukord võib olla ka vastupidine ehk soov on see, et suurkott filtreeriks pakendatavast materjalist vedeliku välja. Sellisel juhul võime suurkoti koe muuta selliseks, et vedelik pääseb sellest läbi.
 5. Kuidas suurkotti tõstetakse? Igale suurkotile on märgitud käsitlemisjuhised. Suurkotti saab tõsta näiteks tõstukiga koti tõstesangadest, mille asukohad ja kinnitusviisi saab klient ise valida. Tüüpiline lahendus on 4 tõstesanga, mille pikkus on 25 cm, aga pikkused võivad olla väga erinevad ja palju kasutatakse ka 1 ja 2 sangaga suurkotte just seetõttu, et neid on lihtne käsitleda. Neljasangaga suurkoti puul on oluline, et kotti tõstetakse kõigist neljast sangast korraga. Turvakaalutlustel ei tohi kunagi tõstmise ajal koti all viibida.
 6. Kuidas suurkotti tühjendatakse? Tüüpiline tühjendamisviis on koti põhjas oleva tühjendustoru kaudu, mis on vamistatud samast kootud materjalist kui kott ja on nööriga kinni seotud. Tühjendustoru, mida nimetatakse ka tühjendusventiiliks, võib olla ka kattega kaitstud, et kott enne ettenähtud aega mingil juhul lahti ei läheks. Tühjendustoru pikkus, läbimõõt jne. on valikuline. Sileda põhjaga suurkotid tühjendatakse nii, et koti põhi lõigatakse lahti. Selleks on olemas ka spetsiaalne tööriist – nn. kotinuga, aga väga levinud on ka see, et kott tõstetakse tähekujulise tera peale. Üks tühjendamise võimalus on ka põhjasangad. Sellisel juhul tõstetakse kott põhjas olevatest sangadest tagurpidi üles. Lisaks tühjendustorule on ka selliseid lahendusi, et koti põhi avaneb täies ulatuses.
 7. Kas suurkotti saab korduvalt kasutada? Jah, suurkotte saab korduvalt kasutada, aga sellisel juhul peavad need olema taaskasutatavad ja nende turvategur (SF) peab olema 6:1. Sageli taaskasutatakse ka 5:1 turvateguriga suurkotte, aga meie seda ei soovita, sest nende tugevusaste ei vasta taaskasutustingimustele ja nende korduva kasutamisega võivad kaasneda riskid. Suurkoti korduval kasutamisel tuleb alati kontrollida koti seisukorda.
 8. Mis on lamineerimine? Lamineerimine kaitseb materjali niiskuse eest ja see tehakse kootud PP-kanga pealispinnale. Lisaks kasutatakse lamineerimist juhul, kui kotti pakitakse väga peeneteralist materjali, sellisel puhul muudetakse ka õmblused tolmukindlaks. Lamineerimisest tihedama tulemuse annab sisekott.
 9. Kuidas arvutatakse suurkoti mahtu? Tavaliselt arvutatakse suurkoti mahtu lihtsa valemiga korrutades sisemõõtude pikkus x laius x kõrgus (m). Näiteks 90x90x130 cm suurkoti maht on seega 0,9×0,9×1,3=1,09 m3. Tegelikkuses annab suurkott täitmisel veidi järele, eriti tugevdusteta mudel, mis mõjutab ka koti mahtu.
 10. Mis vahe on ringkoes ja siledas koes kootud suurkotil? Ringkoes suurkoti kogu koti karkassi moodustab ringiratast kootud ühest kangatükist ümbris. Tähtpõhjalise mudeli puhul on ka koti põhi tehtud samast materjalist ja 1 ning 2 sangaga suurkottide puhul on samast materjalist tehtud ka koti sangad. Siledas koes kootud suurkott õmmeldakse kokku tavaliselt kolmest tükist ehk üks nn. U-tükk moodustab kaks külge ja põhja ning kaks ülejäänud tükki moodustavad kaks seinai.
 11. Mida tähendab SWL? SWL tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Safe Working Load ehk turvaline kandevõime. Igale kotile on testimiste käigus määratud maksimaalne turvaline kandevõime.
 12. Mida tähendab SF 5:1? TTüüpiline suurkoti SF (Safety Factor) ehk turvategur on 5:1, mis tähendab seda, et suurkott on valmistatud ja testitud nii, et selle vastupidavus võrdub SWL-i 5-kordse kaaluga. Praktikas tähendab see seda. et kui suurkoti SWL on 1000 kg ja SF 5:1, peab see testimisel kandma 5000-kg-st jätkuvat koormust. 5:1 turvateguriga suurkotid on mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Korduvalt kasutatavate suurkottide SF peab olema 6:1.
 13. Kas suurkottide materjal on taaskasutatav? Jah, suurkotid on valmistatud uuest puhtast polüpropeenist. Kui suurkotil on sisekott, on see valmistatud puhtast polüeteenist. Tavaliselt võib suurkoti utiliseerida energia tootmiseks põletamise teel. Kõik suurkotid on varustatud taaskasutust puudutavate materjalimärgistega.
 14. Mis on krae? Krae moodustab suurkoti ülemine osa, mis võimaldab suurkotti avada kogu kotisuu ulatuses ja krae külge õmmeldud nööri abil kotti sulgeda.
 15. Mis vahe on krael ja avatud ülaosal? Erinevuseks on krae, mis avatud ülaosaga suurkotil puudub. Kraega suurkoti saab sulgeda, aga kraeta suurkotti ei ole võimalik pealt kinni panna ja kotis olev materjal jääb nähtavale.
 16. Mis asi on täitetoru? Täitetoru nimetatakse ka täiteventiiliks. Täitetoru standardläbimõõt on 40 cm ja pikkus 50 cm, kuid läbimõõtu ja pikkust saab vastavalt kliendi soovidele kohandada.
 17. Mis on tõstesangad? Tavaliselt tõstetakse suurkotti tõstuki kahvlitega tõstesangadest. Levinuim variant on 4 tõstesanga koti neljas nurgas, aga valmistame ka käsitlemist hõlbustavaid 1 ja 2 sangaga suurkotte. 4 sangaga suurkottide sangade standardpikkus on 25 cm, aga sangade pikkust, tugevust ja laiust saab vastavalt kliendi soovidele ning vajadustele muuta.
 18. Mis on nn. tõsterihm? Tõstesangade asemel võivad suurkotil olla mõlemal küljel torujad aasad, mis on valmistatud samast PP-kangast, millest kottki, ja sellisel juhul saab suurkotti üles tõsta, lükates tõstuki kahvlid nendest läbi.
 19. Kas suurkotti on lubatud tõsta kraanaga Jah, aga sellisel juhul peavad tõsteaasad olema spetsiaalselt selleks ette nähtud omadustega. Tõstmisel peab järgima koti etiketil olevaid juhiseid.
 20. Mis asi on D-sang? D-sang on pikk tõstesang, mis on õmmeldud koti kahe nurga külge, ulatudes mööda õmbluseid allapoole. Selliste kottide puhul räägime neljapunktilisest suurkotist, millel on kaks tõstesanga.
 21. Kuidas ma saan suurkoti külge dokumente kinnitada? Tavaliselt on suurkott varustatud PE-plastist valmistatud dokumenditaskuga, mille suurus võib olla näiteks A4 või A5, kuid selle suuruse ja asukoha saab valida ka klient. Dokumenditaskutele pakume ka erinevaid sulgemislahendusi.
 22. Kas suurkotile saab lasta trükkida? Jah, suurkottidele saab lasta trükkida. Tavaliselt tehakse trükk kahele küljele või kõigile neljale küljele. Tavaliselt trükitakse ühe, kahe või kolme värviga, kuid erijuhtudel on võimalik kasutada ka rohkem värve.
 23. Mis on sisetugevdused? Sisetugevdused on kangatükid, mis õmmeldakse suurkoti sisenurkadesse, nii et kott säilitab ka täidetuna neljakandilise kuju. Sisetugevdustes on augud, mille kaudu pääseb materjal ühtlaselt jaotuma. Sisetugevdustega koti seinad ei muutu ümaraks, mis võimaldab transpordiruumi kokku hoida. Kott püsib ka paremini püsti. Sisetugevdustega suurkotte nimetatakse ka Q-bag-ideks.
 24. Mis on B-lock? B-lock on suurkoti täite- ja tühjendustoru lisadetail, millega saab toru kontrollitult reguleerides sulgeda. B-lock võimaldab toru kiiresti sulgeda ja selle abil saab reguleerida materjali välja voolamise kiirust. B-lock lukustub kiiresti ja lihtsalt ja asendab tavapärast kinnitusnööri.
 25. Mis on avanev põhi? Suurkoti avanev põhi koosneb hõlmadest, mille abil koti põhi täies ulatuses avaneb. Seda lahendust kasutatakse tavaliselt halukottide puhul ja siis, kui materjali koostis on selline, et tühjendustoru läbimõõt on jääb koti tühjendamiseks liiga väikseks.
 26. Mis on koonuspõhi? Mõnel juhul, kui materjal tühjendustoru kaudu hästi välja ei voola, võib koti alumise osa õmmelda koonusekujuliseks, mis hõlbustab koti tühjendamist altpoolt. Ilma nimetatud lahenduseta võib kotis olev materjal eriti koti nurkades paakuda, kust seda enam kätte ei saa.
 27. Mis on UV-kaitse? Suurkottide valmistamisel kasutatakse päikese UV-kiirguse eest kaitsvat lisaainet, mis parandab koti vastupidavust päikesevalguse käes, et kott ei muutuks hapraks ja käsitlemisel purunemisohtlikuks. PP-kottide puhul ei ole UV-kaitse standardomadus.
 28. Mis värvi kotimaterjal võib olla? Materjali standardvärv on valge, aga saame valmistada koti ka kliendi poolt valitud värvides, sellisel juhul on minimaalne tootepartii u. 2000 kg.
 29. Mida tähendab tolmuisolatsioon? Tolmuisolatsioon takistab peene struktuuriga materjalil kotist välja voolata. Kotid valmistatakse kootud kangast õmmeldes ja seega on võimalik, et kotis olev materjal tungib läbi ühenduskohtade või õmbluste välja. Tolmuisolatsiooniga suurkottide õmblustes ja ühenduskohtades kasutatakse eriti paksu niiti või vilditaolist kangast, mis muudab koti tihedaks. Tolmuisolatsioon on eriti oluline juhul, kui kotis olev materjal on väga peene struktuuriga, tolmlev või pulbriline.
 30. Millise kaaluga materjale on olemas? Kotimaterjali kaal määratakse vastavalt pakendatava materjali kaalule (SWL) ja tüübile. Kui kotti pakendatakse teravate servadega materjali, näiteks killustikku, peab materjali kaal olema piisavalt suur. Mida raskem on kotimaterjal, seda tugevam ja paremini vormi säilitav suurkott on. Tavaliselt kasutatakse suurkoti valmistamisel kangast kaaluga 90 g/m2 – 250 g/m2, see sõltub kasutusotstarbest ja koti tüübist. Kanga kaalu saab valida vastavalt kliendi vajadustele.
 31. Kas suurkotis võib olla sisekott? Jah, sisekott võib olla lahtiselt suurkoti sees või kinnitatuna suurkoti külge. Sisekotte on otstarbest sõltuvalt palju erinevaid, kaasa arvatud vedelikele mõeldud, happekindlaid (EVOH) ja sisetugevdustega.
 32. Kui suurt suurkotti oma tootele vajan? Suuruse valimisel tuleks kaaluda järgmiseid aspekte: toote mahukaal, täitmis- ja tühjendusnõuded ning transpordi- ja ladustamisnõuded.
 33. Mis on antistaatiline suurkott? Antistaatiline suurkott valmistatakse sellisest materjalist, mille kaudu staatiline elekter ohutult välja pääseb.
 34. Kuidas takistada tühjendustoru kaudu kotti tühjendades sisekoti välja libisemist? Parim lahendus on kinnitada sisekott väliskoti külge. Kinnitamiseks on mitmeid võimalusi: sisekoti saab väliskoti nurkade külge liimida ja/või koti ülaosa külge õmmelda. Liimida võib ka kotipõhja külge, mis on mõistlik lahendus sileda põhjaga kottide puhul, mille põhi tühjendamisel täies ulatuses avatakse.
 35. Kas suurkoti kangas on hingav? Õhk ja vesi pääseb lamineerimata kootud kangast läbi. Kui kott peab olema hästi hingav, saab selle valmistada nn. poorsest kangast, millesse on jäetud õhu ringlemiseks vertikaalsed sooned.
 36. Kas suurkotte tohib säilitada välitingimustes? Kui jah, siis kui kaua? Jah, tohib, aga UV-kiirgus muudab kotikanga hapramaks ja sellest tulenevalt me ei soovita kotte välitingimustes säilitada. Välitingimustes tuleks suurkott katta ja kaitsta seda UV-kiirguse ja ilmastikuolude eest. Kõikide suurkottide standardomaduseks on UV-kaitse, välja arvatud PP-kottide puhul. Välitingimustes säilitatava koti vastupidavust mõjutavad paljud tegurid, nagu ilmastikuolud, UV-kiirgus, koti konstruktsioon (materjal, UV-kaitse, koe tüüp, niit) ja pakendatav materjal ehk seda, kui kaua suurkott välitingimustes vastu peab, on võimatu ennustada.
 37. Mis on UN-sertifitseerimine? UN-sertifitseerimise või VAK-sertifitseerimise tingimuseks on laboritestide teostamine, mille käigus suurkotti mh. kukutatakse ja rebitakse. Sellisel juhul võib suurkotti kasutada testimisel määratud ohtlike ainete transpordiks. Alati peab veenduma, mis tüüpi UN-sertifikaati pakendatav materjal nõuab ja kas olemasolev sertifikaat antud materjalile vastab. UN-sertifitseeritud suurkoti turvategur (SF) on 6:1.
 38. Kas teie laos on UN-sertifitseeritud suurkotte? Meil on laos üks UN-sertifitseeritud suurkotimudel BPUN120. Nõuded UN-sertifikaadile sõltuvad pakendatavast materjalist, seega võib kliendi erilahenduse puhul olla vajalik UN-sertifikaadi saamiseks teostada eraldi laboritestid. Sellisel juhul saab koti konstruktsiooni vastavalt kliendi vajadustele kohandada.
 39. Mis on toiduainetele sobivad suurkotid? Toiduainetele sobivad suurkotid on valmistatud sellisest materjalist, mis on mõeldud toiduainete pakendamiseks toiduainetööstuses. Toiduainetele sobivad suurkotid valmistatakse AIB- või BRC-sertifikaadiga tunnustatud tehastes. See ei pruugi tingimata kõikide tarnijate puhul nii olla ja sellisel juhul ei ole suurkotid ametlikult toiduainekõlblikud. Toiduainetele sobivad suurkotid valmistatakse puhastes tingimustes, vältides kokkupuudet põrandaga, niidiotsad kuumtöödeldakse, kotid puhastatakse tolmuimejaga, kontrollitakse valguslaual ja pakitakse pakkekilesse. Kui puhtusenõuded on kõrged, saab suurkotte kasutada lisaks toiduainetele ka muude materjalide pakendamiseks.
 40. Kas teie ettevõttel on ISO sertifikaat? Ei, meil ei ole ISO sertifikaati, aga suurkotte valmistavates tehastel on.
 41. Kas suurkotid on varustatud ISO-sertifikaadiga? Suurkotil ei saa ISO-sertifikaati olla, aga meie suurkotte valmsitavad tehased on auditeeritud ja neile on väljastatud ISO-sertifikaadid.
 42. Kas suurkotid on tuvastatavad? Jah, suurkottide tuvastamiseks on neile märgitud valmistamise aeg ja partiinumber.
 43. Kui palju suurkott maksab? Suurkoti hinda mõjutavad mitmed tegurid, nagu suurus, konstruktsioon ja muud tootmiskulud. Lisaks võib kohandatud suurkottide tarneaeg olla pikem või lühem, mis samuti hinda mõjutab. Suurkottide hindu mõjutavad ka PP-plasti toorainehinnad. Koostame meeleldi teie vajadustele vastava pakkumise.
 44. Milline on suurkottide minitellimus? Minitellimus laos olevatele standardkottidele on 10 tk ja eritellimusel valmistatud kottidele 100 tk.
 45. Kas te müüte kasutatud suurkotte? Meil on pakkuda hetkel ühte tüüpi kasutatud suurkotte, kuid nende saadavus varieerub. Sageli on soodsama uue suurkoti hind kasutatud suurkoti hinnaga ligilähedane.
 46. Kui kiire on suurkottide tarne? Suurkottide tarneaega mõjutavad paljud asjaolud. Parimal juhul saadetakse suurkotid laost välja tellimispäeval või järgmisel tööpäeval. Eritellimusel valmistatud suurkottide tarneaeg on reeglina u. 2-4 nädalat, kui need valmistatakse Euroopas ja soodsamad tooted tarnitakse Aasiast u 3-4 kuu jooksul. Tarneajad on erinevatest tehastest erinevad ja anname täpsema info teie vajadustest sõltuvalt ning tarneaega saab samuti vajaduspõhiselt muuta.
 47. Kas suurkotti saab paigata? Suurkoti paikamine on võimalik, aga me ei soovita seda teha ja koti parandamine toimub kliendi oma riisikol.